5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
Tarih: 5.04.2023| Okunma Sayısı: 490

Saygıdeğer Meslektaşlarım..

 

Demokratik hukuk devletinin olmazsa olmazı, yargının asil ve kurucu unsuru olarak savunma makamını temsil eden, hukukun üstünlüğünün var olmasında yılmadan çaba gösteren tüm meslektaşlarımızın Avukatlar gününü kutluyor, yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle aramızda olmayan meslektaşlarımızı rahmetle anıyor, emekli olanlara uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 76. Maddesine göre Baroların asli görevleri arasında “hukukun üstünlüğünü insan hak ve hürriyetlerini korumak ve savunmak” sayılmıştır. Bu nedenle biz avukatlar olarak sadece mesleki bir faaliyet yürütmenin ötesinde kamusal faaliyet de yürütmekte, devletin temel ilkelerinin savunuculuğunu yapmaktayız.

Avukatlar gününe de denk gelen içinde bulunduğumuz bu olağanüstü günlerde, gerek deprem ve gerekse sel felaketlerine maruz kalan meslektaşlarımın acılarını yürekten paylaşıyorum.

Bu nedenle söylenecek her söz yaşam hakkının yanında anlamsız ve değersiz kalmaktadır. İşte asıl bu günlerde hukuka, bağımsız ve tarafsız yargıya, yargının asli ve kurucu unsuru olan savunma makamını temsil eden avukatlarımıza halkımızın daha da çok  ihtiyacımız vardır.

Birlik, beraberlik ve  dayanışmadan bahsettiğimiz bu günlerde bizi birleştirecek asıl şeyin ; siyasetin, inancın, fikirlerin de üzerinde evrensel ve milli hukuk kurallarına tam ve eksiksiz uymak olduğunu bir kez daha hatırlayalım.

Herkesi hukuk kurallarına tam ve eksiksiz uymaya davet ediyor, zor günleri birlikte aşacağımız inancıyla sağlıklı ve adaletli günler diliyorum.

Bu vesile ile savunma makamını temsil eden saygıdeğer Avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü tekrar canı gönülden kutluyorum.

 

                                                                                                                       Av.Mehmet TAŞCI

                                                                                                                      Kilis Barosu Başkanı

 

 

 

27.05.2024
AV. MEHMET TAŞCI
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.