KADINLARIN HAYATI ÖLÜME DEĞİL YAŞAMAYA ADANMIŞTIR

BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Basın Mensupları Değerli Meslektaşlarımız;

Yeni yılın kadın cinayetlerinin ve şiddetin olmadığı bir yıl olarak geçeceğini düşünürken ilimizde 4 Ocak 2023 tarihinde bir kadın cinayeti yaşandı. Tek suçu kadın olmaktı, tek suçu insanca yaşamak istemesi ve kendine yeni bir hayat kurmak istemesiydi. Ne kadar üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Dosyanın detaylarını öğrendikçe ne kadar acı bir durumla karşı karşıya kaldık görmüş oluyoruz. Şüpheli eski dini nikahlı eşinin başkası ile nişanlanacağını duyması üzerine İzmir’den yanına silah alarak geliyor ve aldığı bu silahla cinayeti gerçekleştiriyor. Planın, tasarlamanın ve kastın olduğu çok ve çok açıktır.

Her kadın cinayeti ya da şiddet vakasından sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip sonrasında unutarak yaşamaya devam ettiğimizi sanıyoruz. Ama her birimiz her şiddet, cinayet ve istismar vakasında örseleniyor toplumsal travma altında bu şiddetten nasipleniyoruz.

Kadınlar; sayıdan, siyah beyaz birer fotoğraftan, öldürüldükçe ismi gündem olan hashtaglerden ibaret değildir. Bu toplumun eşit bireyleri olan kadınların şiddetten korunması herkesin görevidir. Bilinmelidir ki “Her kadın cinayeti, kadınların yaşam hakkına ve kötü muameleye uğramama hakkına yapılmış bir saldırıdır!” Toplumun her kesiminde yaygınlaşan şiddetin ve kadın cinayetlerinin münferit olaylar olmadığını biliyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önemi her bir cinayette daha da güçlü bir biçimde yeniden ortaya çıkmaktadır.

Aile içinde kadın ve erkeğe biçilmiş kalıplarla ve kadını birey olarak görmeyen anlayışla yetişen çocuklar, yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğilimli olmaktadırlar. Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç vardır. Devlet kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve kadını her alanda güçlendirmekle görevlidir.

Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin bile diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyen; hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu ileri süren; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin; kadın üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur. Bu olaylar azımsanamaz, küçümsenemez, münferit kabul edilemez.

Kadın cinayetlerini önlemek kadın cinayetlerinde asla ceza indirimi yapılmaması için her türlü yasal düzenlemeyi yapmak ve uygulamaya geçirmek üzere bir an önce gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

AÇIKÇA VE YÜKSEK SESLE YETER ARTIK DİYORUZ.

KADINLARIN HAYATI ÖLÜME DEĞİL YAŞAMAYA ADANMIŞTIR.

Nahide kardeşimiz için çok üzgünüz kendisine Allahtan rahmet kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. Kilis Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak ceza davasını sonuna kadar takip edeceğiz.

Kadına karşı şiddet ve Kadın cinayetlerini lanetliyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.